Tablet pomůže s rozvojem dítěte, nastavte ale hranice používání


30.07.2020Autor: MáMáma.cz

Tablet pomůže s rozvojem dítěte, nastavte ale hranice používání

Tablet rozvíjí dětskou představivost, učí pozornosti a novým dovednostem. Kdy je správný čas ho dítěti pořídit? A jak nastavit hranice?

Vysvětlete dětem nástrahy online světa a jděte příkladem

Na otázku, kdy pořídit dítěti tablet, neexistuje jednoznačná odpověď. Objevují se velmi striktní přístupy, které tvrdí, že dítě do tří let by s tabletem nemělo přijít do styku. Jiné jsou naopak volnější a doporučují celou situaci posuzovat individuálně.

Zvažte všechna pro a proti a určete si, k čemu vaše dítě tablet využije. Nezapomeňte, že technologie jsou součást našeho života, nevyhneme se jim, musíme se v nich ale naučit chodit. Stejně jako naše děti.

Pokud bude dítě telefon využívat zdravě a chytře, přinese mu to mnoho výhod. Tablet může být skvělý zdroj informací, starším žákům také poslouží jako školní pomůcka. Bojíte se, aby se vaše ratolest nestala závislá? Začněte u sebe a jděte příkladem. Dítě se už od malička učí pomocí kopírování a napodobování, pokud tedy trávíte svůj volný čas skrolováním Facebooku a Instagramu, zbystřete. Snažte se děti podněcovat k offline aktivitám a vymyslete společné činnosti. Zahrajte si deskovou hru, jděte si zakopat nebo třeba vyrazte na výlet.

Ujistěte se, že tablet nabízí funkci rodičovské kontroly

Důležité je nastavit základní pravidla užívání přístroje. Určete si, kolik času denně může dítě strávit u tabletu nebo mobilu. Konzultujte výběr aplikací, případně využijte program pro rodičovskou kontrolu. Například u iPadu přes Nastavení a funkci Čas u obrazovky snadno nastavíte pomocí kódu pevná omezení obsahu, komunikace a soukromí. Zajímejte se o to, kde se děti v online světě pohybují. Vysvětlete jim základy bezpečného chování na sociálních sítích a internetu obecně.

Tablety jsou vhodné i pro ty nejmenší. Uveďte své dítko do online prostoru vhodnými aplikacemi, které ho budou rozvíjet. App Store věnuje dětem samostatnou sekci Aplikace a hry pro děti. Jsou rozdělené do tří věkových kategorií – do 5 let, 6-8 let a 9-11 let.

Pokud už zvažujete výběr samotného přístroje, přesvědčte se, že konkrétní tablet nabízí speciální mód pro rodičovskou kontrolu. Zvažte také design a konstrukci. Kompaktní a oblíbený je třeba iPad mini od Applu, tablety v zajímavém poměru cena/výkon seženete ale také od značek jako je Lenovo, Samsung či Alcatel.

Autorem článku je Pavla Melenová.

 

 


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Pikantní ořechovo-sýrový chlébPikantní ořechovo-sýrový chléb

Tento chléb chutná skvěle se sklenkou dobrého vína a navíc, k tomu, abyste si chutný a křupavý chléb připravili v pohodlí Vašeho domova, nepotřebujete ani speciální domácí pekárnu.

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Velikonoce

Velikonoční, jarně laděný věneček na dveře

Cena: 230 Kč

Velikonoce
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov
Váza

Váza plná nádherných květů

Cena: 330 Kč

Váza

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.