Co dělat, když se kojení nedaří


";

04.12.2014Autor: MáMáma.cz

Co dělat, když se kojení nedaří

Kojení je jedna z nejkrásnějších věcí, které můžete jako maminka zažít. Předporodní příprava na kojení je věc jedna, stejně jako teorie, ale praxe věc druhá. Problémů, které mohou při kojení nastat, je celá řada – kde hledat pomoc, když se kojení nedaří?

Kojení vás v porodnici nenaučí

Navzdory veškeré péči není možné vás prakticky seznámit se všemi případnými záludnostmi kojení v porodnici. I když daná porodnice podporuje matky v kojení jejich miminek, málokde mají dostatek času a laktačních poradkyň na to, abyste se naučila kojit bezchybně již v porodnici.

Kojení je totiž sice přirozené, ale není snadné. Na rozdíl od jiných činností v životě jsme tuhle nikdy nedělaly, ani jsme neměly příležitost si ji nacvičit. Žádný předporodní kurz vás nenaučí rozpoznat, jak poznat, že máte mléko, zda dítě správně přikládáte, případně zda dítě správně saje.

Chce to čas, trpělivost a vytrvalost se nevzdat.

Krmení z lahve umělým mlékem je mnohem snazší, i proto je pro řadu žen pohodlnější přejít na lahev, pokud z nějakého důvodu dokrmují. Přejdete-li na lahev, je pravděpodobnost, že se vrátíte k plnému kojení, výrazně menší.

Málo mléka?

Častým problémem, který vede maminky k tomu, že začnou dokrmovat – jak jinak než z lahve – je argument nedostatku mléka. Podle laktačních poradkyň je však tento problém jen důsledkem jiných problémů, například špatné techniky kojení, málo častého přikládání a malého kontaktu s miminkem, a v podstatě sám o sobě neexistuje. Vše lze řešit, pokud v řešení věříte a jste ochotna se o řešení pokusit.

Co tedy dělat, pokud dítě nepřibírá, jak má? Nejjednodušší je vést si pečlivé záznamy o časech, kdy jste kojila, hmotnostních přírůstcích vašeho dítěte a hmotnosti vypitého mléka (važte miminko před a po kojení) a požádat o pomoc odborníka. Laktační poradkyně by měla být schopná vám na dálku pomoci, případně vám se správnou technikou kojení pomoci přímo u vás doma.

První týdny a měsíce bývají vždycky těžké, a proto je nejdůležitější zachovat klid a neházet flintu do žita při prvním neúspěchu. Pro prvorodičku jsou téměř všechny situace, které s dítětem zažívá, naprosto nové, a proto není divu, že se cítí zmateně, mnohdy i bezmocně. Přičteme-li časté kojenecké koliky, proplakané noci, je snadné svést problém na kojení a nahradit ho umělým mlékem. Mějte na paměti, že jakmile začnete kojení utlumovat, už se k němu těžko vrátíte. Proto pokud kojit chcete, neváhejte se poradit se zkušenější kamarádkou nebo přímo laktační poradkyní.
Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Vepřové s brokolicíVepřové s brokolicí

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

Rodinné dovolené nejčastěji plánuje a vybírá máma. Ubytování vybírá pečlivě s přihlédnutím na všechny členy rodiny a to zejména na děti. Maminkám doporučujeme hledat ubytování v sekci ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud celá rodinka miluje turistiku, vyberte se do Beskyd, skvělé tipy na atrakce, turistiku a ubytování v Beskydech naleznete na portálu MegaUbytko. Zaručeně si vyberete ubytování vhodné přímo pro Vás.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov
Velikonoce

Velikonoční, jarně laděný věneček na dveře

Cena: 230 Kč

Velikonoce

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.