Zákeřná rakovina děložního čípku: Nejlepší obranou je prevence


26.09.2018Autor: MáMáma.cz

Zákeřná rakovina děložního čípku: Nejlepší obranou je prevence

Nepříjemné a zákeřné onemocnění se obvykle začíná zcela nenápadně, takže pacient o tom často ani nemá tušení. Když přijdou bolesti, obvykle to může být už příliš pozdě. Tak je to i s rakovinou děložního čípku, u níž je základním řešením prevence.

Rakovina děložního čípku je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen na Slovensku. Určitě proto bude každý souhlasit, že je nutné věnovat jí dostatečnou pozornost.

Způsobuje ji papillomavirus HPV, který je běžným virem vyskytujícím se u žen i mužů. Nakazit se jím může kdokoli s aktivním sexuálním životem. Řada infikovaných žen se ho přitom zbaví sama a ani to nemusí vědět.

Nepodceňujte preventivní prohlídky

Na to, že jste nositelkou viru HPV, vás může upozornit právě gynekolog během preventivní prohlídky. Netřeba ale hned panikařit, nemusí to totiž nutně znamenat, že jde o rakovinu děložního čípku.

Součástí preventivní prohlídky je totiž kromě palpačního vyšetření i cytologické vyšetření děložního čípku či kolposkopie. Díky screeningovým vyšetřením je možné zachytit přednádorové změny a odhalit onemocnění již v zárodku.

Řada žen ale přichází pozdě – v době, kdy se rakovina šíří a šance na vyléčení výrazně klesá. Jen přibližně 40 % nádorů děložního čípku je zachycených v prvním stádiu. Preventivní prohlídky tedy nesmíte brát na lehkou váhu a odkládat je.

Možností je i očkování

Další možností prevence je očkování. Nejvhodnější je ve věku 10 až 15 let, ale význam neztrácí ani v pozdějším období. Žena totiž není chráněna ani při opakované infekci HPV, protože se nevytvoří dostatečný počet protilátek, které by dokázaly ochránit před další infekcí.

 


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Makrelová pomazánkaMakrelová pomazánka

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Váza

Váza plná nádherných květů

Cena: 330 Kč

Váza
Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté
Velikonoce

Velikonoční, jarně laděný věneček na dveře

Cena: 230 Kč

Velikonoce

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.