Darujte pod stromeček dětské kolo a váš potomek se nebude moct dočkat první jarní jízdy


16.12.2019Autor: MáMáma.cz

Darujte pod stromeček dětské kolo a váš potomek se nebude moct dočkat první jarní jízdy

Říkáte si, že jízdní kolo nepatří mezi typické vánoční dárky. Když ho ale svému dítku pořídíte, uvidíte, jak moc se bude těšit na jaro a jak ho první jízda bude bavit. Mimo to mu pomáháte budovat si pozitivní vztah ke sportu a pohybu na čerstvém vzduchu. Jakmile zjara sleze sníh a na nebi se objeví první teplé sluneční paprsky, vezme váš potomek své nové dětské kolo a sami poznáte, že ho budete mít problém dostat zpátky domů.

Kupujete dětské kolo poprvé?

To ovšem ale za určitých podmínek. Musíte vybrat takové dětské kolo, které bude malému sportovci dokonale sedět. Špatný výběr může způsobit, že si dítě jízdu neužije, nebude ho bavit, a co hůře, získá špatné návyky, které budete později jen velmi obtížně odstraňovat. Protože se bavíme o dětech, důležitou roli hraje také vzhled kola. Pokud se trefíte do jejich oblíbené barvy, hned se jim na projížďky bude vyrážet radostněji.

Klíčový je výběr velikosti

Spekulovat s tím, že když koupíte o pár čísel větší dětské kolo a dítě do něj doroste, se nevyplatí. Dítě nemusí dosáhnout na zem, což ho připraví o jakoukoliv jistotu při nasedání, slézání i jízdě samotné, kolo se hůře ovládá a hrozí tak riziko více pádů. Touto cestou může dítko získat k ježdění na kole až odpor a radost, kterou mu tento netradiční vánoční dárek způsobil, bude rázem pryč.

Ideální velikost dětského kola se určuje podle výšky dítěte. To by mělo ze sedátka alespoň špičkou dosáhnout na zem. Když přehodí nohu přes rám, vzdálenost mezi rozkrokem a rámem by měla činit kolem 5 centimetrů.

Nejmenší dětská kola měří 12 palců, jsou velmi často vybavená přídavnými kolečky a slouží pro naučení se ovládání jízdního kola. Následující tabulka ukazuje, při jaké výšce se hodí jaká velikost dětského kola.

 Průměr kola v palcích

 Výška dítěte v centimetrech

 12

  90 - 100

 14

  95 - 105

 16

 100 - 115

 48

 110 - 120

 20

 115 - 130

 24

 125 - 155

Někteří výrobci dětských kol udávají k těmto hodnotám i věk dítěte, ten ale slouží spíše pro uvědomení si toho, v jakém věku dítě dané výšky obvykle dosahuje. Rozhodující pro výběr správné velikosti je právě výška.

Pro děti jedině bezpečná kola

Kryt řetězu, zaoblené hrany, chráněné konce lanek, to vše jsou doplňky, které slouží ke snížení pravděpodobnosti toho, že si dítě na kole ublíží. Kvalitní dětské kolo musí být také vybavené spolehlivými a okamžitě fungujícími brzdami, stejně jako blatníky, odrazkami a světly.

Bez přilby ani nápad!

Nepěstujte v dětech již od začátku zlozvyk helmu nenosit. Kromě toho, že nosit přilbu je do 18 let povinné, je to nanejvýš rozumné. Přilby se dnes vyrábí velmi lehké se snadným zapínáním. Vyberte takovou, která dokonale sedí na hlavě a nijak se na ní samovolně nepohybuje.

 


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Celerová polévkaCelerová polévka

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

Rodinné dovolené nejčastěji plánuje a vybírá máma. Ubytování vybírá pečlivě s přihlédnutím na všechny členy rodiny a to zejména na děti. Maminkám doporučujeme hledat ubytování v sekci ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud celá rodinka miluje turistiku, vyberte se do Beskyd, skvělé tipy na atrakce, turistiku a ubytování v Beskydech naleznete na portálu MegaUbytko. Zaručeně si vyberete ubytování vhodné přímo pro Vás.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Srdíčkový věneček

Srdíčkový věneček

Cena: 300 Kč

Srdíčkový věneček
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov
Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.