Je bezpečné pít vodu z kohoutku? Anebo byste raději měli dát přednost té balené?


";

27.02.2021Autor: MáMáma.cz

Je bezpečné pít vodu z kohoutku? Anebo byste raději měli dát přednost té balené?

Kohoutková pitná voda je v České republice považována za poměrně kvalitní. Její složení je pečlivě kontrolováno a podléhá vysokým hygienickým standardům. Nelze ale vyloučit, že i kvalitní pitná voda může být kontaminována nebezpečnými látkami. Ani zdaleka se tak nemusí dít pouze v důsledku havárie, kontaminanty se do vody dostanou i z vodovodního potrubí.

Občasné napití neuškodí

Konzumujete-li kohoutkovou vodu jen nahodile, téměř žádné nebezpečí vám nehrozí. Při pravidelné konzumaci se ale můžete dočkat kumulace nežádoucích látek ve vašem organismu a následných zdravotních obtíží. V současné době jsou nastaveny limity pro téměř stovku látek kontaminujících pitnou vodu. Ty ale zohledňují stav vody, která odchází z čističky či úpravny vody. Není pokryt stav, kdy se nežádoucí látky dostanou do vody při její dopravě až do domácnosti. Ať již vlivem prosakování hnojiv ze zemědělské půdy anebo z potrubí. I u nás stále ještě existují rozvody, z nichž se do vody může uvolnit rez a další nežádoucí látky. Z fekálií a hnojiv se zase voda může stát kontaminovanou dusičnany a dusitany. Kromě toho v ní určitě budou zbytky po dezinfekci vody, mezi něž patří nechvalně proslulá chlorová pachuť.

Sprcha ale nevadí

Samozřejmě, že se ve vodě, která se k vám dostane potrubními rozvody, můžete koupat i sprchovat. Raději ji ale ani při koupeli nepolykejte. Zejména teplá voda, která po ohřevu zůstává delší dobu v akumulačních nádržích, může být zdrojem bakterií a mikroorganismů, které by lidskému organismu rozhodně neprospěly. Teplou vodu proto raději ani nevařte. Pro potravinářské účely používejte výhradně pitnou vodu studenou.

Chcete mít jistotu? Filtrujte

Jestliže pijete vodu z kohoutku a nejste si jisti, zda si díky ní nezanášíte organismus látkami, které mu neprospějí, pusťte se do filtrace pitné vody. Nejsnáze začnete tím, že si pořídíte filtrační konvici. Ta je nejenom levná, ale také velice účinná a zvolíte-li správný vodní filtr, který budete také v odpovídajících intervalech vyměňovat, můžete se těšit na skvěle chutnající pitnou vodu prostou všeho, co by vám mohlo škodit. Přemýšlíte nad tím, jaký filtr koupit? Pak vsaďte na ten od anglické značky Filter Logic. Ta se na filtraci vody specializuje od roku 1987 a její výrobky jsou opravdovou špičkou na trhu. Seženete je navíc za výrazně nižší ceny než, kolik byste museli zaplatit za značkové filtry.
Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Jáhlová kaše s medem a oříškyJáhlová kaše s medem a oříšky

Jáhly jsou velkým zdrojem vitaminu B, železa a fosforu, posilují organismus a imunitu, zlepšují látkovou výměnu a pomáhají při žaludečních potížích.

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

Rodinné dovolené nejčastěji plánuje a vybírá máma. Ubytování vybírá pečlivě s přihlédnutím na všechny členy rodiny a to zejména na děti. Maminkám doporučujeme hledat ubytování v sekci ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud celá rodinka miluje turistiku, vyberte se do Beskyd, skvělé tipy na atrakce, turistiku a ubytování v Beskydech naleznete na portálu MegaUbytko. Zaručeně si vyberete ubytování vhodné přímo pro Vás.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté
Váza

Váza plná nádherných květů

Cena: 330 Kč

Váza
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.