Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácnosti a stanovení pojistné částky


30.03.2021Autor: MáMáma.cz

Vše, co potřebujete vědět o pojištění domácnosti a stanovení pojistné částky

Pojištěním domácnosti můžete efektivně vyřešit pojištění veškerého svého majetku, a to online z pohodlí domova. Tato pojistka pokrývá veškeré movité věci uvnitř domu či bytu, věci zvláštní hodnoty jako například šperky či obrazy, sportovní potřeby uložené ve sklepě či garáži nebo třeba elektroniku. Hodnota veškerého vybavení domácnosti by měla odpovídat pojistná částce ve smlouvě na pojištění domácnosti. Stanovení této hodnoty je velmi důležité, neboť se od něj odvíjí nejen pojistné, které budete za pojištění platit, ale hlavně také pojistné plnění v případě škody.

Pojištění domácnosti se vztahuje na nábytek, zařízení, elektroniku, sportovní vybavení, oblečení, cennosti či peníze, které se ve vaší domácnosti nachází. Aby vás pojištění skutečně ochránilo a pokrylo vám škody v případě nastalé pojistné události, je třeba správně nastavit pojistnou částku do smlouvy.

„Pojistnou částku je nutné vždy nastavit tak, aby odpovídala celkovému součtu hodnot jednotlivých věcí, které tvoří váš majetek v domácnosti. A nestačí jen to. Je také třeba tuto částku pravidelně aktualizovat, když si koupíte něco nového, například novou kuchyňskou linku. V případě nepřesného nastavení pojistné částky nemusíte od pojišťovny v případě škodné události obdržet odpovídající pojistné plnění. Pomoci může například kalkulačka minimální pojistné hodnoty na stránkách České asociace pojišťoven. Částka z kalkulačky sice nemusí přesně odpovídat hodnotě vaší domácnosti, ale napoví, pod jakou hodnotu rozhodně pojistnou částkou nestanovovat,“ radí Aleš Rothbarth, odborník na pojištění ze společnosti Klik.cz, která provozuje online srovnávač nabídek komerčního pojištění, a dodává: „Jako obecné pravidlo platí, že pojistná částka by u pojištění domácnosti neměla klesnout pod tři tisíce korun na metr čtvereční.“

Pozorně si také přečtěte limity pojistných plnění u jednotlivých rizik

Pojistné limity jsou samostatnou kapitolou. V jednotkách až desítkách procent z pojistné částky je stanoven limit u elektronických a optických přístrojů a nosičů (cca 15 %), věcí osobní potřeby (cca 2 %), příslušenství či náhradních dílů aut (cca 5 %) nebo stavebních součástí (cca 10 %). Desetiprocentním limitem bývají také omezeny škody způsobené vandalismem nebo škody na věcech zvláštní hodnoty. Zde platí i limit v podobě pevné částky, nejčastěji maximálně 300 000 Kč, přičemž za jednu věc je limit stanoven na 50 000 Kč.

V řádech desítek tisíc se pohybují limity u škod na domácích zvířatech (20 000 Kč), věcech sloužících k výkonu povolání nebo jiné výdělečné činnosti (30 000 Kč) nebo na sportovních potřebách (40 000 Kč). Cennosti obecně bývají omezeny limitem ve výši 10 %, škody na penězích a ceninách mohou být omezeny ještě pevným limitem (např. 10 000 Kč).

Na věci, ke kterým nemá pojištěný doklad (o zakoupení, dědictví, znalecký posudek), může být stanoven zvláštní limit. Speciálním způsobem jsou potom posuzovány škody způsobené vloupáním. U těch se limit pojistného plnění zjistí v tabulkách pojišťoven na základě úrovně zabezpečení domácnosti.


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Domácí zmrzlina MíšaDomácí zmrzlina Míša

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

Rodinné dovolené nejčastěji plánuje a vybírá máma. Ubytování vybírá pečlivě s přihlédnutím na všechny členy rodiny a to zejména na děti. Maminkám doporučujeme hledat ubytování v sekci ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud celá rodinka miluje turistiku, vyberte se do Beskyd, skvělé tipy na atrakce, turistiku a ubytování v Beskydech naleznete na portálu MegaUbytko. Zaručeně si vyberete ubytování vhodné přímo pro Vás.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov
Srdíčkový věneček

Srdíčkový věneček

Cena: 300 Kč

Srdíčkový věneček

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.