Zajímavosti o Íránu aneb proč se vyplatí začít studovat perštinu


27.07.2021Autor: MáMáma.cz

Zajímavosti o Íránu aneb proč se vyplatí začít studovat perštinu


Írán je hojně diskutovanou zemí a z hlediska cestovního ruchu rozhodně ne tou, která by byla nějak významně vyhledávána. Přesto však je tato opomíjená, turismem dosud nezkažená země ideálním místem pro milovníky nádherné přírody, jedinečné kultury a dechberoucích historických památek.

Írán – muslimský stát s přívětivými obyvateli

Se svými téměř 70 miliony obyvatel a rozlohou přes 1,6 milionu km2 je Írán 17. největší zemí na světě. Přibližně 53 % z tohoto území zabírají pouště, zemědělská půda netvoří ani 10 %. Nejhornatější oblastí je ta na západě, která je tvořena pohořími Kavkaz, Zagros a Álbros, východ pak zabírají především pouště, kde nežijí žádní obyvatelé. Roviny vás čekají především na pobřeží Kaspického moře a na severu Perského zálivu.

Z pohledu historie je Írán dědictvím po Persii, o čemž svědčí i národní jazyk, kterým je perština. Díky tomu, že zde není cestovní ruch ještě tolik rozvinutý, vítají místní obyvatelé nadšeně každého turistu a jsou nesmírně pohostinní. Pozvou vás klidně k sobě domů a nachystají vám chutnou hostinu. Abyste si s nimi ale mohli popovídat a seznámit se s jejich kulturou, nebude vám většinou stačit znalost angličtiny. Místní obyvatelé totiž mluví skutečně jen persky, takže před tím, než se vydáte na cestu, doporučujeme naučit se alespoň základy tohoto melodického jazyka – stačí si vyhledat „kurz perština“ a zapojit se mezi milovníky této kultury.

Objevte místní zvyklosti a tradice

Kurz perštiny vás naučí nejen řeč samotnou, ale seznámí vás i s místní kulturou a historií. Budete tak například vědět, že při své cestě do Íránu se budete muset přizpůsobit místnímu striktnímu stylu oblékání, tedy mít zahalené vlasy šátkem a vyhnout se obepnutému oblečení, proniknete do tajů místní historie a seznámíte se s mentalitou místních obyvatel.

Až budete hledat kurz perštiny, buďte obezřetní a nezaměňte jej za kurz arabštiny. Zejména v Evropě si totiž spousta lidí myslí, že arabština a perština jsou totožnými nebo alespoň stejnými jazyky, čemuž tak ale není. Arabština je sice také krásný jazyk, ale na cestě do Íránu byste ji moc nevyužili. A nechat si ujít setkání s místními obyvateli by byla rozhodně škoda.


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Svíčková pro nejmenší 9+Svíčková pro nejmenší 9+

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté
Váza

Váza plná nádherných květů

Cena: 330 Kč

Váza
Velikonoce

Velikonoční, jarně laděný věneček na dveře

Cena: 230 Kč

Velikonoce

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.