Zázrak jménem noční kojení. Pro laktaci je důležité


21.07.2019Autor: MáMáma.cz

Zázrak jménem noční kojení. Pro laktaci je důležité

Pro zdraví miminka je kojení velice důležité, protože skrze mateřské mléko se přenáší všechny důležité vitamíny a minerály, které novorozeně v prvních měsících života potřebuje. Odborníci často doporučují kojit ratolest až do samoodstavu, což je u každého dítěte individuální. Zatímco jedno se samo odstaví v jednom roku, jiné až ve třech letech. I noční kojení má obrovský význam. Sice se ochudíte o drahocenné hodiny spánku, ovšem pro své miminko uděláte to nejlepší, co můžete.

Večer miminko u kojení zpravidla usíná, přičemž během nočního kojení se uvolňují hormony pozitivně ovlivňující samotné usínání. Jedná se o naprosto přirozený rituál, který mají každá kojící matka se svým dítětem. Při nočním kojení dostane ratolest nejen mlíčko jako takové, jímž zaženete hlad, ale zároveň uspokojí touhu po fyzickém kontaktu s matkou.

Během prvních měsíců je noční kojení důležité

V prvních několika dnech je obtížné nastartovat laktaci, ale nesmíte se vzdávat. Pozor si dávejte na to, abyste kojila co nejčastěji, a to i v nočních hodinách, protože právě noční kojení podporuje laktaci. Důvod je srozumitelný. Především v noci se totiž vytváří hormon prolaktin, jenž je žádoucí pro tvorbu mateřského mléka.

Prvních šest týdnů, tedy v období takzvaného šestinedělí, by se mělo miminko kojit minimálně každé tři hodiny. Jestliže vám však pořád spí, určitě ho vždy po třech hodinách probuďte, a to i v noci. Poté stačí kojení během noci třeba jen dvakrát či třikrát, záleží na potřebách konkrétního dítěte.

Zapojte do akce také tatínka

Pravděpodobně si říkáte, že se kojení týká pouze dítěte a matky, nicméně můžete zapojit také tatínka. Bohužel, nespaním v noci se může stát, že se budete cítit značně vyčerpaná. Spánek vám bude chybět, a proto byste ho měla dohnat přes den. Zapojte také tatínka do péče o miminko, abyste si mohla během dne odpočinout. Stačí mléko odsát, koupit správné lahvičky se savičkou, která vám nepokazí kojení. Potom se vy můžete vyspat a otec se postará nejen o miminko jako takové, ale i o krmení.

I v pozdějších měsících vám přijde odsávačka vhod. Odsajete mateřské mléko, uskladníte ho ve speciálních nádobkách, vyrazíte si do kina s kamarádkami a váš partner se o drobečka postará, aniž by mu musel podávat umělé mléko.

Co se samotného kojení týče, u každé ženy probíhá kojení (ať už denní, nebo noční) různě. Důležité je najít si svůj vlastní rituál a techniky, které budou vyhovovat jak vám, tak i miminku. Informace uvedené v článku jsou čistě informativního charakteru, a tak neznamená, že musí platit za každé situace. Informace pro tento článek byly čerpány také z článku https://www.philips.cz/c-e/mo/clanky/nocni-kojeni.html.

 


Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Krupicové nokyKrupicové noky

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Velikonoce

Velikonoční, jarně laděný věneček na dveře

Cena: 230 Kč

Velikonoce
Srdíčkový věneček

Srdíčkový věneček

Cena: 300 Kč

Srdíčkový věneček
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.