Dawnův syndrom


";

13.04.2015Autor: Peťka

Dawnův syndrom

Downův syndrom patří mezi nejčastější genetické vady. Tato porucha je způsobena nesprávným počtem chromozomů. Buňky normálního člověka obsahují 46 chromozomů, to jsou dvě sady po 23 chromozomech. Jednu sadu získá plod od otce druhou od matky.Problémem u Downova syndromu je přítomnost 47 chromozomů, konkrétně má pacient tři 21. chromozomy místo dvou (trisomie 21. páru chromozomů). Downův syndrom je bohužel neléčitelný. Downův syndrom je zatím možné diagnostikovat pouze vyšetřením vzorku placenty či plodové vody.

Podle českých statistik se Downův syndrom vyskytuje u přibližně jednoho dítěte z 1 000 narozených. Je prokázáno, že vyšší riziko jeho výskytu je u dětí, jejichž matky jsou starší 35 let a otcové nad 50 let.Projevy této genetické vady mohou být různé a liší se případ od případu, stejně jako stupeň postižení. Od těch nejhorších, kdy není jedinec soběstačný, až po lehké postižení, které dítěti v dospělém věku nebrání v prožití aktivního života. Downův syndrom je doprovázen srdečními vadami, problémy se štítnou žlázou a klouby, sníženou imunitou, poruchami zraku či sluchu. Vedle toho mají tito lidé sníženou inteligenci.

Co většinu postižených tímto syndromem v neposlední řadě spojuje, je jejich charakteristický vzhled. Osoby s tímto postiženým mají velmi často kulatý a plochý obličej, lehce zešikmené oči, krátký krk. Děti s Downovým syndromem jsou psychomotoricky opožděné. To znamená, že dosahují jednotlivých stádií vývoje později, než zdravé děti. Dále je pro ně typická hyperaktivita, která se projevuje roztěkaností, výbušností, nesoustředěností, neklidností a přehnanou aktivitou. Velmi časté je jejich destruktivní chování. Rozbíjejí předměty, které je nezaujmou nebo jim nerozumí. Na druhou stranu někteří z nich mohou působit zakřiknutým dojmem. I přesto není chování pacientů překážkou ve vývoji.

Rodič, který si vyslechne, že jeho dítě bude mít Downův syndrom má dvě možnosti. Dítě si ponechá a bude se na něj těšit jako na zdravé dítě, i když to určitě není jednoduché rozhodnutí a ani po narození to nebude procházka růžovým sadem, a nebo se rozhodnou pro předčasné ukončení těhotenství. Osobně, nevím jak bych se rozhodla a doufám, že tuto náročnou situaci nikdy nebudu muset řešit.
Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte, pokud nemáte učet registrujte se.

Vybíráme z receptů

Kuřecí steak s omáčkou z loupaných rajčatKuřecí steak s omáčkou z loupaných rajčat

Rychlé, lehké a dobré je kuře na těstovinách

Více receptů

Ve vaření vás podpoří Kuchařka s recepty.

Máte problémy s početím? Asistovaná reprodukce je bezpečným a vysoce úspěšným řešením.

Rodinné dovolené nejčastěji plánuje a vybírá máma. Ubytování vybírá pečlivě s přihlédnutím na všechny členy rodiny a to zejména na děti. Maminkám doporučujeme hledat ubytování v sekci ubytování pro rodiny s dětmi. Pokud celá rodinka miluje turistiku, vyberte se do Beskyd, skvělé tipy na atrakce, turistiku a ubytování v Beskydech naleznete na portálu MegaUbytko. Zaručeně si vyberete ubytování vhodné přímo pro Vás.


MáMáma TV

Máma a peníze

Mateřská, rodičovská, rodičák, příspěvek, dovolená...taky v tom nemáte jasno? Pozvali jsme si tři modelky, které Vám s tím pomůžou. P.S.: Poznáte jednotlivé členy naší redakce? :)

Další videa

Vybíráme z inzerce

Srdíčkový věneček

Srdíčkový věneček

Cena: 300 Kč

Srdíčkový věneček
Domov

Věneček "home sweet home"

Cena: 300 Kč

Domov
Žínka froté

Cena: 15 Kč

Žínka froté

Více inzerce

Nejnovější diskuze

Kurz sebeovládání. (15)Poslední příspěvek: žofieAhoj Jano, je to vlastně vtip. Než jsme spustili Mámu, tak to bylo trochu hektičtější a byli jsme dost upracovaní, tak vzniklo tohle téma. Hlavně pro uvolnění a pro zasmání.

Vstup do diskuze

MáMáma doporučuje

Nechte vašeho mazlíka vybrat si z těch "nej" granulí pro psy na Vaše-krmivo.cz.